Kalibrácia je činnosť, ktorá za presne stanovených podmienok udáva vzťah medzi hodnotami indikovanými meracím prístrojom od konvenčne pravej hodnoty meranej veličiny udávanej etalónom. Metrologická nadväznosť kalibrovaného meradla sa zabezpečuje vždy etalónom vyššieho rádu. Kalibrácia by sa mala vykonávať v stanovenom intervale.
Výsledkom kalibrácie je kalibračný certifikát, ktorého obsahom je odchýlka skúšaného meradla od etalónu a neistota merania.
Periodická kalibrácia môže byť nástrojom efektívnej výkonnosti prevádzky, bezpečnosti a ochrana zdravia, údržby, trvalo udržateľného rozvoja a kvality výroby.
Homogenita alebo stabilita zariadenia sú parametre, ktoré sa môžu časom meniť, napríklad vplyvom starnutia zariadenia. Pravidelné meranie týchto parametrov môže slúžiť na kontrolu zabezpečenia správnych podmienok, ale tiež ako nástroj na diagnostiku porúch, resp. optimalizácie procesov. Na zabezpečenie správnosti merania sa činnosť vykonáva kalibrovaným meracím zariadením.
Výsledkom merania je protokol o meraní, ktorého obsahom je v prípade merania stability teplotného poľa zmena meranej teploty v čase a v prípade merania homogenity mieru rozloženia meranej teploty v priestore.
Zákon o metrológii 157/2018 Z. z. nedefinuje meradlá, ktoré by sa mali kalibrovať a ani nestanovuje interval kalibrácie meradiel. Avšak § 17 uvádza používanie povinne kalibrovaného meradla, ak sa meranie uskutočňuje podľa osobitných predpisov a nevykonáva sa určeným meradlom (napr. HACPP). Používateľ takéhoto meradla musí viesť evidenciu, ktorá umožňuje identifikáciu meradla s uvedením miesta jeho použitia a interval kalibrácie.